Ekstrawertyk z opadającymi włosami, paradujący w jakimś dziwacznym stroju, dziko gestykulujący i wyrażający swoje zdanie głośnym, zniewieściałym głosem! A teraz wyrzućmy wszystkie telewizyjne stereotypy na temat projektanta wnętrz. Przez wszystkie lata mojej pracy w tym zawodzie nie spotkałem żadnego projektanta, który choć trochę pasowałby do tego dziwacznego wizerunku… chociaż niektórzy mogli być całkiem blisko ( tylko żartowałem!). W sumie jesteśmy zaskakująco normalni.

Zakładam teraz, że zrobiłeś swoje badania i wyśledziłeś kilka nazw projektowanie wnętrz online lub otrzymałeś kilka rekomendacji od innych osób, z którymi możesz się skontaktować. Nadszedł czas, aby zadzwonić i porozmawiać z kimś o projekcie, który masz na myśli. Nie trzeba mieć mnóstwa numerów, aby zadzwonić, wystarczy tylko dwa lub trzy na początek. Powinieneś iść od razu na górę i zapytać o dyrektora ds. projektowania lub właściciela praktyki.

Zacznij od bardzo krótkiego przedstawienia swojej nieruchomości; rozmiar, wiek, lokalizację, stan itp., a następnie przejdź do tego, co rozważasz jako projekt i jakie są główne priorytety, które chcesz dzięki temu uzyskać, tj. Po przekazaniu tych ogólnych informacji usiądź wygodnie i poczekaj na odpowiedź na pytania. Te znowu będą miały dość ogólny charakter, aby uzyskać ogólne wyczucie tego, co masz na myśli, a także skalę czasową, w której myślisz o pracy.

Realistyczna skala czasu jest tutaj ważną kwestią dla wszystkich; nie uwierzysz, ile pierwszych zapytań dostaję od ludzi, którzy myślą, że zaprojektowanie i zbudowanie ich nowej przybudówki i kuchni zajmie tylko kilka tygodni! „Potrzebuję tego na święta”, ale mamy już październik, a nawet jeszcze nie zaczęliśmy… przy najlepszych chęciach na świecie to się nie stanie! Warto porozmawiać z Projektantem, aby uzyskać wstępne wyczucie, jak długo może potrwać proces od początku do końca dla Twojego indywidualnego projektu – prawdopodobnie będzie to znacznie dłużej niż myślisz!

Temat Budżetu Projektu może również pojawić się w rozmowie z Projektantem, ale szczerze mówiąc na tym etapie niewiele to znaczy. Jednak jeśli zostaniesz o to poproszony, Projektant będzie dość powściągliwy w podawaniu przez telefon jakichkolwiek danych budżetowych na temat projektu, o którym wie bardzo niewiele. Z drugiej strony, jeśli Projektant zadaje Ci pytanie o budżet, to po prostu łowi i próbuje ustalić, czy nie ma z Twojej strony chybionych oczekiwań. Większość potencjalnych klientów nie ma żadnego realnego pojęcia o budżecie swojego projektu (i dlaczego miałby mieć), a ci, którzy go mają, zwykle całkowicie nie doceniają prawdopodobnego kosztu w stosunku do swojej „listy życzeń” wszystkiego, czego od niego chcą. Musimy na razie odłożyć ten temat na bok i wrócić do niego na odpowiednim etapie projektu, a to nastąpi po przeprowadzeniu pewnych prac Planowania Koncepcyjnego i Projektowania. Próba umieszczenia danych bez jakiejkolwiek formy odniesienia na papierze może być kompletną stratą czasu i może po prostu spowodować zacięcie, umożliwiając postęp projektu.

To, co Projektant po drugiej stronie telefonu będzie próbował ocenić na podstawie rozmowy z Tobą; czy są realistami w swoich oczekiwaniach, czy to ważny projekt, czy ta osoba jest potencjalnym klientem, czy tylko pożeraczem czasu! Przepraszam, że mówię to tak bez ogródek, ale to, co Projektant chciałby zaoferować w następnej kolejności, to bezpłatna, niezobowiązująca wizyta; jeśli uznają, że nie ma najmniejszych szans na realizację tego projektu, nie złożą oferty. Nie chodzi o to, że musisz zdać jakiś test, aby się zakwalifikować, ale wszystko sprowadza się do biznesu na koniec dnia i tego, ile chleba wyrzucą na wodę.

Pozytywnie idąc dalej – Projektant sugeruje, że naprawdę muszą odwiedzić nieruchomość i zobaczyć ją na żywo oraz przeprowadzić z Tobą znacznie bardziej dogłębną dyskusję na temat Twoich potrzeb i wymagań. Da im to również możliwość pokazania kilku przykładów swojej pracy i opowiedzenia o tym, jak dokładnie zrealizują projekt taki jak Twój. Po tym spotkaniu intencją będzie ponowne potwierdzenie propozycji zakresu prac i wynagrodzenia (jest bardzo mało prawdopodobne, że zostanie to zobowiązane na tym pierwszym spotkaniu). Powinna to być całkowicie bezpłatna wizyta bez obowiązku dalszego postępowania. Jeśli masz dobre wrażenie na temat tego Projektanta, prawdopodobnie powiesz „Tak” i umówisz się na spotkanie z nim w Twoim domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *